Články

Pozvánka do centra závodu na klasické trati a terén očima stavitele

Centrem závodu na klasické trati (pátek 21. srpna) bude Rekreační a sportovní areál Vesec v Liberci, který byl vybudován v roce 2009 pro Mistrovství světa v klasickém lyžování. V současné době je využíván celoročně, v létě především vyznavači in-line bruslí, v zimě pak na 3 okruhy různé obtížnosti vyrážejí běžkaři. Areál byl využit jako cílová aréna pro orientační běh v roce 2011, kdy zde pořadatelé ze Slavia Liberec orienteering úspěšně uspořádali dva závody světového poháru (http://owcliberec2011.cz/).

OWC_2011_5

Závody světového poháru ve Vesci 2011

Závodní prostor pro klasickou trať se nachází mezi městy Liberec a Jablonec nad Nisou v nadmořské výšce mezi 400 až 630 m n. m. Terén je výškově poměrně členitý, kopcovitý a není zde mnoho rovinatých pasáží ani míst k odpočinku.

Síť cest v této lokalitě je poměrně hustá. Převažují běžné lesní cesty, je zde ale i řada úzkých cest a pěšin singltrackového, až endurového ježdění se zvýšenou technickou obtížností, na které bude při volbě postupů nutno brát zřetel. Prostor protíná několik silnic nižšího významu, které bude možno využít k jízdě a jedna silnice I. třídy u Jablonce nad Nisou, která bude při závodě zakázaná. Podklad je perkový až kamenitý. Většina prostoru je skrytá v jehličnatém lese.

Stavitel trati, Leoš Bogar, prozradil, že trať bude koncipována jako náročná a kopcovitá, a při delších postupech se určitě vyplatí zvažovat různé alternativy i vzhledem k členitosti terénu.